Co je materiál EVA a kde se používá?

Co je TO materiál EVA?

EVA, doslovně Ethylenvinylacetát je známý také jako Polyethylen-vinylacetát, tedy PEVA. Jedná se kopolymer ethylenu a vinylacetátu, jak už samotný název napovídá. Hmotnostní podíl složky vinylacetátu bývá většinou od 10 do 40 % a zbytek tvoří samotný ethylen. Podle fyzikálního pohledu na tento materiál se jedná o elastomerní polymer, tedy látku, která vyniká vysokou elasticitou. Je rozpustný v organickém rozpouštědlu (např. dichlormetan).

Obecně lze říci, že existují tři různé typy EVA, které se liší obsahem vinylacetátu (VA) a je známý také jako expandovaný kaučuk, pěnový kaučuk, nebo jako EVA pěna.

Jaké vlastnosti má tento materiál?

Díky svému unikátnímu složení se řadí mezi maximálně lehké a přitom pružné a měkké materiály. Nejedná se tedy o klasický termoplast, který je často běžně využíván k výrobě mnoha produktů v našem okolí. Materiál EVA má síťovanou strukturu a díky ní také velmi specifické vlastnosti:

Lehkost Ohebnost a odolnost proti prasknutí
Měkkost a pružnost Snadná údržba
Tlumivost Odolnost proti UV záření
Nepromokavost a nepotopitelnost Nízkoteplotní houževnatost

 


Kde se materiál EVA používá?


Materiál EVA nalezlo využití v mnoha odvětvích a setkáme se s ním v mnoha výrobcích.

V medicíně - k výrobě nejrůznějších medicínských implantátů (je totiž netoxický a nezpůsobuje žádnou alergickou reakci)

V průmyslových odvětvích - jako tlumící výplň pro všemožné sportovní potřeby a náčiní (hokejové helmy, sedla pro cyklisty, rybářské pruty, plováky)

Materiál EVA lze také používat jako náhradu za korek v mnoha aplikacích.

Tento materiál se používá také na výrobu např. umělých květin.

V neposlední řadě se jedná o oblíbený materiál i ve světě turistiky a outdooru. Výztuhy u batohů nebo třeba podrážky u běžeckých a outdoorových bot, kdy EVA velmi dobře tlumí nárazy a je odolný proti prasknutí. 

Z materiálu EVA se také vyrábí měkké a pohodlné pantofle, baleríny a další obuv.

EVA nachází uplatnění při výrobě nikotinových transdermálních náplastí, protože se kopolymer dobře váže s jinými činidly za vzniku gelovitých látek

 

 

Material-EVA      EVA_material     Pantofle