Co je materiál EVA a kde se používá?

Co je TO materiál EVA?

EVA, doslovně Ethylenvinylacetát je známý také jako Polyethylen-vinylacetát, tedy PEVA. Jedná se kopolymer ethylenu a vinylacetátu, jak už samotný název napovídá. Hmotnostní podíl složky vinylacetátu bývá většinou od 10 do 40 % a zbytek tvoří samotný ethylen. Podle fyzikálního pohledu na tento materiál se jedná o elastomerní polymer, tedy látku, která vyniká vysokou elasticitou. Je rozpustný v organickém rozpouštědlu (např. dichlormetan).

Obecně lze říci, že existují tři různé typy EVA, které se liší obsahem vinylacetátu (VA) a je známý také jako expandovaný kaučuk, pěnový kaučuk, nebo jako EVA pěna.

Jaké vlastnosti má tento materiál?

Díky svému unikátnímu složení se řadí mezi maximálně lehké a přitom pružné a měkké materiály. Nejedná se tedy o klasický termoplast, který je často běžně využíván k výrobě mnoha produktů v našem okolí. Materiál EVA má síťovanou strukturu a díky ní také velmi specifické vlastnosti:

Lehkost Ohebnost a odolnost proti prasknutí
Měkkost a pružnost Snadná údržba
Tlumivost Odolnost proti UV záření
Nepromokavost a nepotopitelnost Nízkoteplotní houževnatost

 


Kde se materiál EVA používá?


Materiál EVA nalezlo využití v mnoha odvětvích a setkáme se s ním v mnoha výrobcích.

V medicíně - k výrobě nejrůznějších medicínských implantátů (je totiž netoxický a nezpůsobuje žádnou alergickou reakci)

V průmyslových odvětvích - jako tlumící výplň pro všemožné sportovní potřeby a náčiní (hokejové helmy, sedla pro cyklisty, rybářské pruty, plováky)

Materiál EVA lze také používat jako náhradu za korek v mnoha aplikacích.

Tento materiál se používá také na výrobu např. umělých květin.

V neposlední řadě se jedná o oblíbený materiál i ve světě turistiky a outdooru. Výztuhy u batohů nebo třeba podrážky u běžeckých a outdoorových bot, kdy EVA velmi dobře tlumí nárazy a je odolný proti prasknutí. 

Z materiálu EVA se také vyrábí měkké a pohodlné pantofle, baleríny a další obuv.

EVA nachází uplatnění při výrobě nikotinových transdermálních náplastí, protože se kopolymer dobře váže s jinými činidly za vzniku gelovitých látek

 

 

Material-EVA      EVA_material     Pantofle

 

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení